ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تجارب جهانی در مورد بافت قدیم:

بیشتر تجارب در زمینه ساماندهی بافت قدیمی شهرها به کشور انگلستان و ایتالیا بر می گردد. عرف و عادات انگلیسی ها با سایر کشورهای اروپایی همچون فرانسه متفاوت می باشد که دارای روحیه محافظه کاری و حفظ سنت های ملی یکی از مشخصات بارز فرهنگ انگلیسی می باشد. با بهره گیری از قوانین اقدام به دخالت در بافت قدیم کرده می باشد برای نمونه شهر باث (Bath)  در کشور انگلیس مانند شهر قدیمی می باشد که مجموعه آثار تاریخی آن دارای ارزش میراثی بسیار زیادی می باشد بطور کلی مجموعه اقداماتی که در بافت قدیم این شهر صورت گرفته به تبیین ذیل می باشد: (رسولی، سال 1376، ص316)

1)بازسازی ونوسازی با تکیه بر فعالیت های بازرگانی و اقتصادی جهت سودآوری بیشتر از طریق جذب گردشگر.

2)مطالعه بافت قدیم در دو سطح هم در سطح بنا و هم در سطح مجموعه که بتوانند در تداوم فضای شهری تراکم ها، دسترسی و پیوستگی بافت قدیم مؤثر باشد.

3)مشارکت مردم در بازسازی و تغییر شکل بنا و عملکرد یا دخالت صاحب ملک.

4)معافیت های مالیاتی، وام های بانکی و ارائه تسهیلات.

5)جلوگیری از دلالی زمین و سوداگری در بافت قدیم.

6)ارزش گذاری بناها و بافت قدیم براساس معیارهایی زیرا قدمت، سبک، مصالح و عملکرد.

(رسولی، سال 1376، ص316)

11-2-1 کشور ایتالیا: شهر بندری راونا در شمال شرقی ایتالیا و ساحل زیبای دریای آدریاتیک قرار دارد که نه تنها بندر تجاری می باشد بلکه شهری تاریخی می باشد که قدمت آن به قرن پنجم میلادی و عصر امپراطوری روم باز می گردد. که زندگی شهری در بافت تاریخی راونا هنوز جریان دارد و از مناطقی اعیان نشین
می باشد و نکاتی در مورد حفاظت و احیاء بافت تاریخی انجام شده شامل: 1)اجرای مدیریت واحد شهری. 2)تأکید بر حفظ جریان حیات مدنی در بافت تاریخی. 3) جلوگیری از ساخت و سازهای افقی در شهرها. 4)تعامل شهرداری و مردم ساکن در بافت قدیم. 5)ارتقاء سطح آگاهی و دانش مردم در خصوص احیای بافت تاریخی شهر که در این شهر با مطالعه دقیق سازمان فضایی شهر مراکز معابر اصلی را تعیین کرده و مهمترین فعالیت های اقتصادی و فرهنگی را در آنجا متمرکز کرده اند بدون این که در شکل وفرم و ساختار و معابر آن تغییری ایجاد کنند. و البته این سازماندهی هم بدون مطالعه و برنامه ریزی نبوده و تعادل کامل نیز محسوس می باشد. (رومینا، سال 1384، ص 48)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه